AvengerVictory223 AvengerVictory223
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone tell me the answer?

As the number of pounds of apples purchased increases so does the total cost of the apples. If 2.5 pounds of apples cost $7.45, how much does 6 pounds of apples cost?

Respuesta :

sameyalingareddy
sameyalingareddy sameyalingareddy
  • 03-05-2021

First divide

6/2.5=2.4

Then multiply

7.45*2.4=17.88

6 pounds of apples cost $17.88

Answer Link

Otras preguntas

events of ww2 that led to UDHR
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
who the famous artist in our time
prove that x^n-Y^n divisible by x-y for all natural numbers x,y (x!=y),and n.
what elements are involved in hydrogen bonding
Which best describes a likely result for the circulatory system if the heart is weakened? A. Oxygenated blood would not be pumped to the body's cells via the v
HELP HELP HELP HELP PLEASE (sorry ) can u complete this tiny is to .................. as broad is to ........................ the words to fill this in are tiny
which is an example of an intentional injury
why do people join interest groups?