clerjustesadjina clerjustesadjina
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49

Respuesta :

jaquelinebermudez33 jaquelinebermudez33
  • 03-05-2021
The answer would be 11.51
Answer Link

Otras preguntas

5 + 2x = 2x + 6Step by step please​
Help plis help plis
The correct value according to Ruler A is 2.2 cm c m , whereas the correct value according to Ruler B is 2.27 cm c m . Perform the mathematical operations indic
(O_O) PLEASE HELP AFAF, 100 for brainiest.
You need to find a partner to …………………………. tennis with you.A.playingB.playsC.are playingD.play
Buying response to a teeth whitening product is considered to be elastic. This would suggest dropping the price would result in:
Where should a colon be placed to punctuate the following sentence correctly?
Who is the best basketball player in history (your opinion)
Why does "place" matter to the organisms that live there
in the 1850’s, the south differed from the north in that the south had