jaelynb824 jaelynb824
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

How many DVDs can you buy with $192 if one DVD costs $16?”

Respuesta :

Akuinginpintar
Akuinginpintar Akuinginpintar
  • 04-05-2021

Answer:

You could buy 12 DVDs when one DVD costs $16.

Step-by-step explanation:

192 / 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

Analyze the design of this electronic presentation slide. What are three design problems, based on the design principles from this lesson?→ SAMPLE RESPONSE: The
what is the solution for the equation a + 8/3 equal 2/3​
your family has a car with a 15 gallon gas tank the price of one gallon of gas in lawrence is $2.30. write and solve a division equation to find the price p to
plz help me with this . its says determine if it's linear or not linear .explain ur decisison.​
please someone help me with this question Twin heritage (responsibility/privilege to free speech
Why is Mary Maverick's writing important? Question options: She wrote political statements. She wrote about everyday life in her memoir. Many settlers
An object accelerates from rest at a constant rate covering a distance of 18 meters in 3 seconds. What is its rate of acceleration? Put your answer in this form
Newton's can be applied to strength training (will mark brainliest) First law Second law Third law Laws of motion
Find the slope of the line that passes through (-25, 97) and (-18, 1).
−2(−3x+4)+3x−3=−29 what does x equal