49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Need the help thanks guys
the scientific name of the great egret has recently been changed from Casmerodius albus to Ardea alba. What is a possible reason for the reclassification of egr
(LOOK AT THE PICTURE FIRST ) What tip would you give ABRAHAM LINCOLN to improve his penmanship?
If A=(prime number less than 10)list the element of set A and find n(A)​
Which one of the following explains how light energy helps us see all kinds of objects around us? a flashlight shining light on a book Light is absorbed by the
To earn $60 for the skateboard, Waheeda decides to run a lemonade stand. If she sells each glass of lemonade for $1.50, how many glasses of lemonade will she ne
solve the inequality
There has been a surge in violent crime in many parts of the country, and New York state has even declared a state of emergency. U.S. President Joe Biden held a
Student grades on a chemistry exam were: 77, 78, 76, 81, 86, 51, 79, 82, 84, 99 Required: a. Construct a stem-and-leaf plot of the data. b. Are there any potent
Using only the digits 5, 6, 7, 8, how many different three digit numbers can beformed