rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope-intercept form of the following equation? 5x+10y=30 options: y = .5x+3 10y = 30-5x y = -.5x+3 y = -.5x+30
> Yankee Stadium, in New York City, can hold 55,070 fans. If a baseball game draws a crowd that is 80% of the stadium's capacity, how many empty seats are th
who likes black butler i can can speak grell
How do I solve this using substitution? Please write down the steps too. 6x+5y=-16 y=7x+5
PLSSSSS HELP What are the three ways that minerals can form?
3/5 is simplest form yes or no
PLZ HELP I’m failing
Many saw Natives as peoples that were “savages” and needed to be converted to Christianity or pushed off the land. Political, economic, or social :)
Find the slope of the line through each pair of points. (19, 3), (20, 3)
2. A new car depreciates as soon as you drive it out of the parking lot. A certain car depreciates to half its original value in 4 years. If you bought a car 8