reeseybudlong
reeseybudlong reeseybudlong
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gallons of lemonade and milk for a banquet. A gallon of lemonade costs $5, and a gallon of milk costs $3. Jenny spent $120 and bought 32 total gallons. How many gallons of milk did Jenny buy?

Respuesta :

homeworklolhehe
homeworklolhehe homeworklolhehe
  • 01-06-2021

Answer:

She Bought 40 Gallons of Milk

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help me answer this!!
the of 1765 placed a tax on almost all printed material
What is the predicate noun? What is the word in the subject that it renames? 3) Even though Hope likes every kind of ice cream, chocolate is her favorite flavor
How do I graph linear equations?
I had to write this in the past simple, past continuous tense and the simple present, simple continuous is this right???
The shepherds were told about Jesus by: wise men angels God Joseph
why did Henry David Thoreau build a cabin on Walden PondA. to be close to his friend Emerson so they could collaborateB. to conduct an experiment about living i
Why is an increase 20-40 100% but a decrease of 40-20 is 50%
After an oil discovery is made, approximately how long does it take the oil to reach the market? A. Almost immediately B. About a year C. About 5 years D. About
I need help is it A B C or D