Seudónimo Seudónimo
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Amelia needs to buy some dog food. At the nearest​ store, 2 bags of dog food cost $7.50. How much would Amelia spend on 5 bags of dog food?

Respuesta :

kayls2005 kayls2005
  • 02-06-2021

Answer: $18.75

Step-by-step explanation: Each bag cost $3.75 individually.

Answer Link

Otras preguntas

does "pinto" have an accent mark?
Hardware Restoration reports net sales of $50,000. If sales returns and allowances are $10,000 and sales discounts are $1,500, what are gross sales?
What is the y-value for f(x) = tan(90°)?
Discuss the resolution of World War I. How did it end? What consequences were imposed on the nation of the Central Powers and how did those consequences affect
can u practice conversation
identify the part of the sentence that is in quotes. all of the operators are "efficient". subject predicate direct object indirect object predicate noun predic
what mass of Hg will occupy a volume of 75.0 mL?
William bradford was the first governor of the massachusetts bay colony. true false
Jesse owns a sporting goods store that sells skis and snowboards. The store earns a profit of $52 for each ski sold and a profit of $64 for each snowboardsold.
What is PEMDAS??? Like the meaning and i need an example too.. ._.