youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

Amanda's family is taking a road trip. Their car can travel no more than 352 miles without needing to refill the gas tank. They have traveled 108 miles since th
Fill in the blanks with the numerals that correspond to the written numbers.1. cincuenta y dos ______2. vienticuatro_____3. sesenta y tres ______4. noventa y nu
How did the author’s family try to assimilate into the white culture? Back to my own country
Given the force diagram of the basketball, what can you tell about the basketball motion?
what is 6.30 divided by 18
PLEASE ANSWERS NOW Read the following excerpt from a personal narrative essay. Based on the excerpt, what did the writer learn from her personal experience? Ha
Natalie, assistant manager at Bright Gardens Restaurant, is preparing a questionnaire to help her evaluate customer satisfaction. She wants her survey to only i
need help asap please !!
how to mix essential oils for hair growth and thickness
Forty minutes of hot yoga and 10 minutes of jumping jacks burns 510 calories. Thirty minutes at hot yoga and 20 minutes of jumping jacks burns 470 calories. How