zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

Josh owed Gregg $2.00. He offered to buy Gregg a small cup yogurt for $1.25 with 3 toppings at 15¢ each. How much does Josh now owe Gregg?
Write a positive or negative integer that represents the situation. A football team loses 3 yards. The integer __ represents the situation.
Solve for x. Round to the nearest tenth, if necessary. S 9 х Q 75° R
Which expressions are equivalent to -90-60w? Choose 3 answers: A) -30(3+2w) B) (-9-6w)•10 C) -3(30-20w) D) (6+4w)x15 E) -20(4.5+3w)
A race horse runs one lap around a lake in 10 minutes. How long will it take for the horse to run 6 laps around the lake at the same pace? gaving brainliest out
A car sitting at rest begins accelerating at 2.40 m/s2 for 15.0 seconds. How far has the car gone?
Which statement accurately describes Joan of Arc? She was a peasant girl who led the French army in battle against the English. She was a Carmelite nun who conv
Simple Definition for Government
I need help with all of these ASAP thank you so much
A different car can travel 30.5 miles for every gallon of gas used. Use proportional reasoning to find the value of x that completes the table showing this rela