TwizzleIsAStudent
TwizzleIsAStudent TwizzleIsAStudent
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Help, please answer this for me

Help please answer this for me class=

Respuesta :

quantom
quantom quantom
  • 01-07-2021

Answer:

For this problem, we need to add to the price of the phone (50 $) the cost of the data usage (which is 0.20 $ per minute).

If he spends on average 200 minutes, we can calculate what that costs by multiplying the number of minutes by the cost of each one: 200 * 0.2 = $40

And we can now add to the $50 the $40: 50 + 40 = $90

Answer Link
dswrtz13
dswrtz13 dswrtz13
  • 01-07-2021

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

$.20×200=$40

it's pretty simple

Answer Link

Otras preguntas

4 times as much money as $5
How do you solve 111.8 divided by 13
One side of a kite is 6 cm less than 4 times the length of another. The perimeter of the kite is 68 cm. Find the length of each side of the kite.
What two substances control the movement of materials into and out of the cell
a shopper bought a 15 pound bag of oranges for $23.25 what was the unit price
A food service worker earns $12 per hour . How much money ,m, does the worker earn on a shift of h hours ?
An interrupted-area projection shows the least distortion in land areas. True or False
The structures that an animal uses to exchange gases with its surroundings make up the
a town has a population of 50,000 healthy people. a resident catches zombie infection on vacation. if the transmission rate is 0.0001 per day, how many people w
These items are involved in sexual reproduction. Which one of these may also be involved in asexual reproduction? A. Eggs B. Spores C. Sperm D. Seeds