greaper1212
greaper1212 greaper1212
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

I need help with this word problem.

I need help with this word problem class=

Respuesta :

imaboredpandagirl
imaboredpandagirl imaboredpandagirl
  • 04-07-2021

Answer:

$3.22 per square feet

Step-by-step explanation:

To solve, I usually set up an equation:

sq ft  = 12 1/2 = 1

 $        40.21     x

Then, use cross multiplication.

(12 1/2)x=40.21

Divide both sides by 12 1/2 or 12.5

x = 3.2168

Round to the hundredths place [because we're dealing with money]

$3.22

I hope this helps!

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-07-2021

Answer:

3.22 per sq ft

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the amount of tiles

40.21 / 12.5

3.2168 per sq ft

Rounding to the nearest cent

3.22 per sq ft

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT one of the benefits afforded by the Family and Medical Leave Act of 1993? a.gave up to twelve weeks of paid leave for medical situ
In the diagram of circle C, m∠VWX is 43°. What is measure of arc VX?
Claire bought oranges and strawberries to make smoothies at home. She paid $4 for oranges and s for strawberries. Which expression represents how much Claire
Why is matter important to cycles of nature?
--Los padres _________ a los niños A) cantan B) contestan C) cuidan D) descansan my answer is C
Meiosis differs from mitosis in that _____ only occurs in meiosis.'
What is the rich country in the whole world
What were the samurai suits of armor made from?
Look! It is (I, me) Which pronoun should I use?
Who's in highschool? lol, It said ask a question