vggloria169
vggloria169 vggloria169
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Justin buys ice cream and apples at the store.
• He pays a total of $25.24.
• He pays a total of $5.14 for the ice cream.
• He buys 5 bags of apples that each cost the same amount.
What exactly would the equation be?

Respuesta :

aypaniagua
aypaniagua aypaniagua
  • 01-09-2021

Answer:

x-$25.24 -5.14- 5 x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write your own real-world scenario where the Pythagorean Theorem can be applied to find a missing piece. You may choose to write a problem that is two- or three
How does the difficulty of climbing Mount Everest lead people of such different backgrounds as hillary and norgay to work together to succeed? (from the literat
Which item can Woovis buy with the $5 bill that will give the MOST change? Here's the chart: Kibble $1.79 Mouse Crumbs $1.39 Table Scraps $2.49 Crumbs & Ch
What was teddy Roosevelts rol I. The Spanish American war
what is the verb mood of the sentence, "remind me to turn off the lights before we leave."
Why did Americans want to control the Mississippi River?
What is the difference between genre and theme?
What does how many mean does it mean to subtract or add
What is the value of (4-2) To the power of 3 - 3 X 4 ?
Do all waves have to travel through " something"