person330 person330
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

38. Jean owes her parents $90, to be paid in 5 equal installments. How much is each
installment?

Respuesta :

joselynmelchor
joselynmelchor joselynmelchor
  • 02-09-2021
90 divided by 5 is 18 so $18 is the answer
Answer Link
dianaxr6 dianaxr6
  • 02-09-2021
each installment is $18
Answer Link

Otras preguntas

An 8-ounce bottle of lotion costs $4.50. Find the Unit Rate. hint: What is the cost per ounce?
definition of junior technical assistance​
Two pounds of grapes cost $6. Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate
I NEED HELP WITH THESE 2 ASAP!!! I WILL MARK BRAINLIEST!!
Does the table, graph, or equation represent a linear or nonlinear function? EMERGENCY I need help ​
A machine that uses 200 w of power moves an object a distance of 15 m in 25 sec. Find the force needed and the work done by this machine,
this is due today i'm really struggling on school and ill be really happy if someone answers this please and thank you :')
7. Briefly describe the (1) nationalities, (2) motivations for trade, and (3) Impacts of the following explorers: · Bartolomeu Dias, Vasco de Gama, Ferdinand Ma
Hello, can someone please help me with this science question I have? because my class starts in 5 mins and I didn't finish it and no one else is answering my la
How to round 1.083333333333333 to the nearest hundredth?