kelseyannstewart2007 kelseyannstewart2007
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

A Toffee costs 15% more than a mint costs & 80. What is the price of a Toffee​

Respuesta :

twoweeks
twoweeks twoweeks
  • 01-11-2021

Answer:

the price of Toffee is 92

Step-by-step explanation:

first we have to find 15% of 80 which is

15/100 × 80= 12 than we add it with 80 because the toffee is 15% more than a mint and therefore we get 80+12=92

Answer Link

Otras preguntas

kind of stuck on this help me pls?
How does this picture show ethos,logos,and pathos
Mr. Layton needs to buy some oil for his central heating. He can put up to 2500 litres of oil in his oil tank. There are already 750 litres of oil in the tank.
5a. Underline the adverbs which indicate possibility in the sentence below: If the bus is on time, perhaps we could go to the cinema as there is definitely a f
Read the statements below, then answer the question that follows. 1. Taking a Spanish class to learn the structure of the Spanish language. 2. Repeating what a
which is known as accurate processing of computer gigo E mail MHz bug​
Hi, so i have to find T1, can some1 help?
Explain why the following function is not piecewise continuous ​
Express 85mm as a percentage of 1metre​
difference between meditation and mindfulness