victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Consider the words typically associated with geometry. Are there any words that would be hard to precisely define? What words can you think of?
PLEASE HELP!! In this drawing, which layer of rock is the oldest? a diagram showing six layers of rock with a d1k3 cutting through them a: layer 1 b: layer 2 c
cot^2x-csc^2x=-1 for all values of x true or falsse
three consecutive multiples of 3 have a sum of 72 what is the least of these numbers?
Which statement is true about the circumference of a circle? It is about three times the diameter. It is about three times the radius. It is about twice the rad
The part of the constitution allows
A certain recipe requires 458 cups of flour and 659 cups of sugar. a) If 38 of the recipe is to be made, how much sugar is needed?
What clues should you look for to determine if an author's purpose is to make you think deeply? Numbers/statistics Opinions Questions Statements of fact
1) A Privacy Impact Assessment (PIA) is an analysis of how information is handled:
PLEASE HELP!! In this drawing, which layer of rock is the oldest? a diagram showing six layers of rock with a d1k3 cutting through them a: layer 1 b: layer 2 c