torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

what is 25/99 as a decimal terminating decimal or repeating decimal
A scientist wants to raise the temperature of a 0.10-kilogram sample of glass from –45°C to 15°C. How much heat energy is required to produce this change in te
what is 62.6 rounded to the nearest tenth
What is 16/8 as a mixed number
The first light bulb had a filament made of _____.
write down everything you know about the equation y=mx+b. you should include what this general equation represents,as well as what each of the different letters
What are the “soils” of democracy?
whats 25/7 as a mixed number?
Solve for the variable X=5y for y
What was the goal of the Americanization movement?