brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

answer asap!! Read the excerpt from chapter 10 of Animal Farm. There was, as Squealer was never tired of explaining, endless work in the supervision and organis
FRENCH! PLEASE HELP ME Question 3 (1 point) Write the frequency adverb phrase you would use to translate the following sentence. Do not write the translation o
Evaluate the logarithm. ln=1/√e^3
Masked bandits might be more likely than unmasked bandits to physically injure their victims due to what?
How to solve the question for 5 and 6
Healthy ways to release anxiety...
Los libros de historia (Fernando, apasionar)
what is the emblem of the medical profession? a: Aephus b: Cadmus c: Caduceus d: Arithomane
Of the 652 passengers on a cruise ship 30 attended the magic show on board
Which of the following is an example of a self-fulfilling prophecy? A woman thinks her marriage will fail, so she stops being affectionate with her husband and