carlos2466 carlos2466
  • 01-12-2021
  • Business
contestada

If a rental space measures 40 feet by 40 feet, what would the monthly rent be per square foot if the monthly rent totals $2,000

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2021

Square feet = Length x width:

Square feet of the space = 40 x 40 = 1600 square feet

Cost per square foot = cost / area

Cost per square foot = 2000 / 1600 = $1.25 per square foot

Answer Link

Otras preguntas

you spent $25 at the store. you bought a book for $8.50 and pencils for $.25 each. how many pencils did you buy?
1.07 x 104 -3.38 × 10³
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST
A sentence that asks a question ends with a period. True False
If x +2 is a factor of p(x) =x²-kx +7, thrn find the value of k.Also,find the other factor of the polynomial ?​
Hey, How are you what you doing
Hey, How are you what you doing
(1) When we call someone “pig” or “swine,” we do not mean it as a compliment. (2) But pigs do not deserve to be used as a symbol for an insult. (3) They are pro
A sentence that asks a question ends with a period. True False
PLEASE HELP I NEED IT BY TODAY I WILL GIVE YOU 44 POINT AND BRAINLEST