28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

What was the main point of Truman doctrine ?
evaluate the expression for the given value of the variable 7a - 4a for a =8
how much of your gross income should you spent on your rent and housing expenses
What are the measurements of
This illustration shows a building in Alexandria during the Hellenistic Age. The building in this illustration was the first research library. a school led by A
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST AND A LOT OF POINTS !!!!!!
6.(q^9)^2 A. 2q^18 B. q^18 C. q^81 D.q^11 7.(6q^6)^-4 A. 6q^1296 B. 1296q^2 C. 1/1296q^24 D. 6q^-24 8. What is the value of 12x^-3 y^-1 for x = -1 and y = 5? A
What does homeostasis means in biology?
What does it mean by Solve the exponential equation for x?
Average acceleration: I have no idea how to do this.