zohahussainx zohahussainx
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost 25p each. Bananas cost 20p each. The total cost of a apples and b bananas is C. Write a formula for the total cost of a apples and b bananas.​

Respuesta :

DillyWilly12345
DillyWilly12345 DillyWilly12345
  • 04-12-2021

Answer:

a+b=c=45p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

using inductive reasoning, what is the next two numbers in this set? 1,-7,13,-19 I got the numbers 14,-26 is that right?
What was the land like around Rome? dry rocky fertile volcanic
Pls help never taught I’m really confused and I rlly need help
Look at the potential energy diagram for a chemical reaction. Which statement correctly describes the energy changes that occur in the forward reaction?
I need help with math stuff it involves graphs
Which statements are true for the functions g(x) = x2 and h(x) = –x2 ? Check all that apply. For any value of x, g(x) will always be greater than h(x). For an
Match each model with its name and the name of the scientist who created it.
How do your peer relationships affect your overall health status? What can you do to improve your peer relationships?
To decrease an amount by 16% what single multiplier would you use
Which of these can an adverbial clause modify?