aawarner01
aawarner01 aawarner01
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.
What is the cost per pound?

Respuesta :

SpaceMarsh
SpaceMarsh SpaceMarsh
  • 04-01-2022

Answer:

$0.85 per pound

Step-by-step explanation:

4.25/5 = 0.85

Answer Link
stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 04-01-2022

Answer:

0.85

Step-by-step explanation:

4.25÷5=0.85

Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32