eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is not a polynomial?
Which of the following groups of organisms contains a cell wall? 1. Plantae 11. Animalia Ill. Fungi IV. Eubacteria O A. I, I1, IlI, IV O B. 1, 11, IM O C. I1, I
senoritas, adonde ____ ustedes ayer?
Alex is saving money because she would like to purchase the new video gaming system that everyone has been talking about. After two weeks of saving, she had $47
PLEASE HELP ILL MAKE YOU THE BRAINIEST Find the value of x
Which system has no solutions? x < 3 x < 1 x > 3 x > 1 x < 3 x > 1 x > 3 x < 1
Answer me pleaseeee..... prime numbers between 1 to 10 ?​
This data set represents the widths in yards of pieces of fabric used by a sewing group. What is the mean of this data set? {113, 14, 23, 12, 114}
A number cube with the numbers 1 through 6 is rolled. What is the theoretical probability, as a decimal, of the number cube showing a 1? Round the decimal to th
List and explain both positive and negative features of the increasing diversity in American society.