whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One baseball costs $2.99. A bin of 12 baseballs cost $34.99. Is it cheaper
per baseball to buy 1 or 12?

Respuesta :

sammantha27 sammantha27
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 . If you bought 1 baseball 12 times it would be $35.88
Answer Link
ayomidekempharris
ayomidekempharris ayomidekempharris
  • 02-02-2022
It’s cheaper to buy 12 baseballs because if you buy 1 you would have to double up, if you bought it 12x it would b 35$ and some change.
Answer Link

Otras preguntas

The sector of a circle with a 60-millimeter radius has a central angle measure of 30° . What is the exact area of the sector in terms of ​ π ​? Enter your
Explain, in terms of particle behavior why smoke particles cause the detector alarm to sound
HELP!!ASAP!! A IS NOT THE CORRECT ANSWER
In which experimental setup shown above would you expect the elodea plant inside the test tube to produce the least amount of oxygen?
Answer 9, 10, and 11 please! Show work and explain your answer! Thank you!
Which of the following stanzas use imagery to convey a mood of dread? Now droops the milk-white peacock like a ghost, And like a ghost she glimmers on to me. N
Calculate the number of grams of oxygen present in 1.75 moles of calcium carbonate
Find the exact value of sin(11pi/12)cos(pi/6)-cos(11pi/12)sin(pi/6)
In julius caesar act ii, who has a recurring dream about caesar being murdered?
This diagram of airport runway intersections shows two parallel runways. A taxiway crosses both runways. How are ∠8 and ∠4 related?