hannahbrown1029 hannahbrown1029
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

anna can celarn her house 3 hours while dalia 4 hours. How long will it take when they clean together

Respuesta :

smntcani
smntcani smntcani
  • 06-02-2022

4+3 = 7

7/2 = 3 hours and 30 minutes

Answer Link

Otras preguntas

If you have $10 and bananas cost 80 cents per pound and apples are $1.40 per pound will you have enough money
What sentence shows the correct capitalization and punctuation. (View picture for sentences)
Which of the following is the electron configuration of an electrically neutral atom of argon (Ar)? (a) 1s² 2s² 2p5 (b) 1s² 3d¹⁰ 4f⁷ (c) 1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3s⁶ (d)
A 5-ounce tube of toothpaste costs $3.50. What is the unit price?
2, 3, 5, 7, 11, 13,...
what does each cell contain to carry out a chemical reaction
a pair of socks is purchased at wholesale for $2.00.it is then sold for $4.00 to the customer.what is the percent increase?
A certain hybrid car can travel 1 4/11 times as far as a similar non hybrid car can, each on one gallon of gasoline. If the non hybrid car can travel 33 miles p
What is the measure of the angle between the minute and the hour hands, when they show 3:05 PM?
Enter an equation that can be used to find x. (Picture below) The equation ____ can be used to find x.