ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the prism?
Determine which postulate or theorem can be used to prove that ABC A DCB. B A. SSS OB. SAS Ο Ο Ο Ο O C. ASA D. AAS
At a local pizza shop customers pay a set price for a large pizza plus an additional per topping ordered. A large pizza with 2 toppings would cost $13.50, and a
What happens to warm, moist air which rises up the western side of a mountain?
PLEASE HELP ME QUICK
The excerpt reflects which fundamental debate that continued through the early 1800s? (5 points).
Consider the right triangle below. A right triangle with a hypotenuse with length 6.5 feet, and side lengths of 2.5 feet and 6 feet. What is the perimeter and a
can I please get help
a) Complete the table of values for y = 2x + 3 Х -2 -1 0 1 2 3 10 у 1 7 8 = b) Draw the graph of y = 2x + 3 on the grid. 6 4 2 -2 Straight lino Ganha
What shape can be created by the given net? What shape can be created by the given net? rectangular prism square pyramid triangular prism cube rectangular prism