brittneyhart863 brittneyhart863
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7. 50 and toppings cost $0. 50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

haileefleetwood3 haileefleetwood3
  • 02-03-2022

Answer:

7.50 a pizza 0.50 for peporonies

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write the standard form of the equation of the line through the given point with the given slope. Through (-2,5), slope =-4
Solve for x: 12 (x – 4)| + 7 = 25. Fill in both values for x below. Write the greater value for x in the first column.
How successful was the provisional government set up by the Duma?
35. (SSWH9g) Which of the following was agreed upon at the Council of Trent?
which statment about tobacco is true
Please help! Give explanation
Explain the meaning and importance of advertising
What volume of oxygen at STP is needed to fully react with 8.53 mol of C2H4? C2H4 reacts with O2, according to the following equation: C2H4(g) + 3O2(g) → 2CO2(g
Les plats de l’Afrique de l’Ouest sont souvent piquants: true or false
What’s the difference among these foods? Does it matter what you feed your dog or cat? Yes, it does matter. What is the effect of the use of questions in this