aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Brings dry, clear weather
Which sound device is used with the words peering and fearing? Which sound devices are used in line 2? What mood do the sound devices create?
I’m really confused help?
What's the product of 713 and 82?
Jerome asks after the pig when he is told about his father's death. what is most likely the author's intention here? a. to show that jerome is out of touch wit
Examples of el tiempo futuro
Simplify each expression. Write each answer in scientific notation. (2 * 10^3)(3 * 10^2)
Identify the verb that correctly completes this​ sentence: If I​ _____ enrolled in an online​ course, I would be able to have a better work schedule. A. am B.
Read these lines from Beowulf: From there he returned to his home in the darkness, exulting in plunder, took his slaughtered feast of men to his lair. Which w
two angles are supplementary. One angle measures at 75° more than twice the measure if the other. What are the measurements of the two angles?