westfallfamily9906 westfallfamily9906
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

If 12Kg of chicken feed cost 20 how much would 5kg cost?
and what is the unit rate? ( price per 1 kg)

Respuesta :

kyael06
kyael06 kyael06
  • 08-04-2022

Step-by-step explanation:

if you 12kg cost 20 what about 5kg that will be 5kg×20÷12kg= 8.33 when you round of to the nearest hundredth this is the price of 5kg

sorry but i dont think i know how to answer the other question i have done what i only know thankyou

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses the correct verbs? if someone from one of the front rows have to leave early, we can change seats. if someone from one of the front rows has
What is 918.59 rounded in the ten place?
Which of the following is not a power of the president? A. Veto a budget B. Establish foreign policy C. Vote to impeach a government official D. Propos
You are making sets of pens and pencils to sell. you want each set to contain the same combination of pens and pencils. you have 105 pens and 147 pencils, and y
A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy
Instructions:Select the correct answer from each drop-down menu. Jeremy is shopping online for skating equipment. He buys a long board complete with trucks and
What did a guild do for the merchants? A. maintained excellence B. provided security C. bought raw materials D.paid the taxes
name some proteins that are made at ribosomes.
Double vision can be the result of
How does the magnetic force vary with distance?