777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
Two diverging light rays, originating from the same point, have an angle of 5° between them. After the rays reflect from a plane mirror, what is the angle betwe
You would expect a phosphorous-chlorine bond to be 1. nonpolar, with the neither end having a partial charge. 2. polar, with neither end having a partial charge
Write a complete reaction of succinic acid and acetic anhydride
What is the probability of someone correctly guessing your Social Security number? (Assume all digits 0-9 are available for use)a
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
which type of gas is filled in lays pack and why?