starlord3700
starlord3700 starlord3700
  • 02-05-2022
  • Mathematics
contestada

Please help the problem is below.

Please help the problem is below class=

Respuesta :

GhostBoy327
GhostBoy327 GhostBoy327
  • 02-05-2022

Answer:

1. $1,122
2. $485.25

3. $440

4. $2,047.25

Step-by-step explanation:

1. 22 feet * 17 feet = 374 square feet * $3 per square foot = $1,122
2. 17 feet * 10 feet * 4 walls = 680 square feet. 680 feet - (7ft*3ft for the door) - (2*2ft*3ft for the windows) = 647 square feet * $0.75 per square foot = $485.25
3. 374 square feet/ $88 per gallon = 4.25 gallons which rounds up to 5 gallons, and 5 gallons at a cost of $88 per gallon = $440
4. $1,122 + $485.25 + $440 = $2,047.25

Answer Link

Otras preguntas

What can fit in to 100 and 39 evenly
How did the spartans educate there children?
Why did Sunni Ali determine that capturing Timbuktu was important for the growth of his empire? (1 point) Timbuktu was an important link in the lucrative trade
Why do arteries need to be thick, muscular, and elastic?
What view was NOT part of Montesquieu’s conception of the separation of powers in The Spirit of the Laws (1748)?
which body of water tends to produce single species growth of seagrasses
if a dental patient is charged 65.97 for teeth cleaning 127.12 for x rays and 94.50 for a dental exam what should his total bill be for the procedures
can a quadratic function ever be an odd function? Explain why.
the american colonists rarely resisted attempts by the government in london to tax them
Ray invested in two different savings bonds. Did he diversify?