llongacre82 llongacre82
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

There are two unit rates for every rate, true or false?

Respuesta :

jcody4
jcody4 jcody4
  • 03-05-2022

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces

Answer Link

Otras preguntas

What are your guys opinion on this poem and what is authors tone
Can anybody answer these questions 4-5 sentences
Why does a Parallel Circuit still continue to function after a switch turns off one bulb but continues to pass through the second bulb? (please be as specific a
The driveway in front of the brown house is 35 feet long and the driveway in front of the red house is 7 yards, 9 feet long. Which house has the longer driveway
what is the lcm of 5,10​
Multiple choices answer and explain the solution?
Find the equation of a line that is parallel to y=x+3 and passes through the point (-2,-4)
Which represents the claim of the essay "A Cat Is Not a Can of Soup"? A great benefit that might surprise you is that pets are not expensive at a shelter. Howev
PEMDAS is used to help us remember the "order of operations." What do we use to help us remember the right triangle trig formulas? Hint: It start with s and end
Please I need help with this assignment I been struggling with it and need help and is due at 7:40 pm so please help me and I try my best and nothing works