Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different types of apples.

Type Cost
A $4 for 1.5 kg
B $5 for 2.0 kg
C $7 for 2.5 kg
D $8 for 3.5 kg
Which type costs the least per kilogram?

A

B

C

D

Respuesta :

JaniceneshiaSmith15
JaniceneshiaSmith15 JaniceneshiaSmith15
  • 01-02-2017
Sorry just seen it's D
Answer Link
Brainlyboi1422
Brainlyboi1422 Brainlyboi1422
  • 23-01-2019

Answer:

The answer is A :)

Step-by-step explanation:

I am dong this test k12 :)

Answer Link

Otras preguntas

Algebra 2 help!! Find the value of k
At what temperature does water exist as a solid???
I forget how to do these, can anyone help?
interest rate on car loan increased 50% over the last 10 years and is now 9%. what was the rate 10 years ago
(-14x+14)1/2+14x use distributive property Help please
Two hikers stopped for a snack. They shared 2/3 of a pound of trail mix. If the hikers shared the trail mix equally, how much trail mix did each hiker get?
Devise a way to separate sand from a mixture of charcoal, sand, sugar, and water
please help! square root
Find Values of X and Y for No. 19Because you can't solve for X and Y at the same time and 40 = 12x + 4 y.
Can someone help me please!!!