CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
which city was located nearest the nile river delta