MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

What is the evolutionary biology the study of
A satellite orbits the Earth at constant speed. Is this an unbalanced or balanced force?
Help please!!!!! EASY MATH!!!! 9 through 14!!!!
90 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST for which value of theta is cot theta equal to cos theta The answer is 2pi but how so?
Which net represent the solid?
The first peace talks between the United States and north Vietnam during the Vietnam war began in?
Main verb the peaches were place in baskets of different sizes
What would be evidence for increased temperature affecting plant species in a mountainous region?
Please help need help
Can someone please graph this?