a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

i need help asap please
WHAT TRICK-OR-TREATING TELLS US ABOUT HUMAN NATURE part a: which statement best expresses the central idea of the text?
Preguntas sobre el cuento Amenaza tormenta ¿Quien era? ¿Donde estaba? ¿Que hacia? ¿Que dijo? ¿Que le contestaron? ¿Que acontecimiento le causo el problema? ¿Que
A cashier has a total of 30 bills, consisting entirely of $1 bills, $5 bills, and $20 bills. The total dollar amount of these bills is $351. There are nine more
The two whole numbers that the square root of 11 is inbetween are _______ and ________
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS ​
Charlie has installed 65% of the tiles for a tile floor. If he installed 120 tiles how many tiles are there total?
How many bytes does a processor usually require to store a double-precision number ? I NEED YOUR HELP !!! A. 2bytes B. 4bytes C. 8bytes D.16 bytes E. 32 byt
Write a paragraph in which you claim and support a major theme in the poem “Lit Instructor”. Be sure to use at least one direct quote. Make it your best, edited
2 kg of washing powder for $11.70 or 3 kg for $16.20