arieleseagraves25 arieleseagraves25
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

If six cans of soda cost nine dollars, how much would it cost for 8 cans.

Respuesta :

kpali5826
kpali5826 kpali5826
  • 01-08-2022

Answer:

Solution:

here,

6 cans cost = 9 dollars

1 can costs = 9÷6 dollars

= 1.5 dollars

Now,

8 cans cost = 8×1.5 dollars

= 12 dollars

Answer Link
PallasAthena23
PallasAthena23 PallasAthena23
  • 01-08-2022
If 6 cans cost $9, we can divide the $9 by the 6 cans to find the unit rate, or the price of 1 can. This is $1.50. If 1 can costs $1.50, we can multiply this price by 8 to figure out the price for 8 cans. This is $12.

$9 / 6 = $1.50
$1.50 * 8 = $12
Answer Link

Otras preguntas

Round 681,542 to the nearest hundred thousand
During a magazine review, you scan magazine images and articles to..
What is 3.82 rounded to the nearest whole number
Spain has coastline on which of the following sides?a.northernc.southernb.easternd.all of the above
How do you say the number 4.293? Also, write two other forms of this number.
What is the answer to 7- 5/3c=22
Factoring Trinomials (a=1)n^2 + 4n -12
word form for 600,000+80,000+10
Round 681,542 to the nearest hundred thousand
solve 5c + 4 = -26A. 6B. -6C. -4.4D. 3solve 3x - x + 2 = 12A. -5B. 4C. 7D.5solve 3(x + 1) + 6 = 33A.10B. 8C. 8.7D. -8solve [tex] \frac{y}{-6} [/tex] + = 9A. 24B