MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

It often takes ________ to resolve the grief associated with losing a loved one.
The Inquisition established by Isabella and Ferdinand in Spain was particularly aimed at whom? EUROPE IN THE RENAISSANCE AND REFORMATION a. Humanist scholars wh
Once somebody has a sensory cell, they have that cell for life. T or F
Multiplying a number by 4/5 then dividing by 2/5 is the same as multiplying by what number?
Scott and Harry went cycling every day. They increased the number of minutes of cycling every week as described below: Scott: Cycled for 10 minutes every day in
37.5% of what number is 57?
18ft 5in -8ft 4in =
Some one plz tell me how to do this
WILL UPVOTE In a brief paragraph of about 150 words, discuss memoir. What is a memoir, and what is its purpose? Which kinds of stories are best for a memoir and
which of the following was originally a tenet of Dalton's atomic theory, but had to be revised about a century agoa. Atoms are tiny indivisible particlesb.Atom