AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

____ is a protocol that allows a network administrator to monitor, analyze, and troubleshoot a group of remotely managed elements.
The excerpt from “Song of Myself” by Walt Whitman is an example of
A patient in the 1970s who exhibited schizophrenia was likely to experience question 24 options:
How are maquiladoras similar to sweatshops? I. Workers are paid very low wages in both systems. II. Both are prevalent in underdeveloped nations. III. Both are
What happens to the concentration of hydrogen ions in a solution as you move from 7 down the pH scale toward 0?
The perimeter of a rectangle with a length of 1.9 inches and width of 3.2 inches is __ inches?
which newspaper headline reports a british action that angered colonist and led the writing of the declaration of independence
Surface AreaI need help
In his first basketball game of the season, Josh made 3 out of 5 free throw shots. Based on this information, if Josh shoots 90 free throws for the season, how
How many sign changes are in the polynomial f(x) = 3x3 - 7x2 - 9x + 1