JillianaG145725 JillianaG145725
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

At store A, oranges are $3.99 for 5 apples. At store B oranges are $20 for 7 apples which is the better deal?

Respuesta :

AmenJ395715 AmenJ395715
  • 03-11-2022

Answer:

Store A

Explanation:

To know which is the best deal, we need to find the price per apple for each store, so we need to divide the price by the number of apples.

For store A:

[tex]\frac{\text{ \$3.99}}{5\text{ Apples}}=0.798\text{ per apple}[/tex]

For Store B:

[tex]\frac{\text{ \$20}}{7\text{ Apples}}=2.85\text{ per apple}[/tex]

So, the best deal is Store A because the price per apple is less than the price of Store B.

Answer Link

Otras preguntas

Find the circumference of the circle with the diameter of 26ft use 3.14
The sum of a number and two times a smaller number is 62. Three times the bigger number exceeds the smaller number by 116. The bigger number is The smaller num
what is the value of the expression when b=5? 4b2 +2b2 - b2+5
Select the correct answer. What does Moloch represent in this excerpt from Allen Ginsberg's poem "Howl"? O A. how institutions are sacrificing the humanity of A
Can you guys please help me
Which skin layer adds cushion? epidermis dermis fatty tissue
What is an example of conduction
packs of pickled peppers were reduced to 20% off their original price of $3.50. today, there’s an additional 10% off the reduced price. find the new price for p
Determine the Balmer formula n and m values for the wavelength 656.5 nm. Possible Choices: m= 1 n= 2 m= 2 n= 3 m= 3 n= 4 m= 2 n= 5 Part B Determine the Balmer
who understands leos