EliseoQ122142 EliseoQ122142
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Your mom paid $8 for 10 Granny Smithapples and bought some Golden Deliciousat 60 cents an apple. If her average cost is$0.66 per apple, how many GoldenDelicious apples did she buy?

Respuesta :

DollieG375790 DollieG375790
  • 03-11-2022

First, let's calculate the price of each Granny Smith apples, by dividing the cost by the number of apples:

[tex]undefined[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

example of onomatopoeia in the seven ages of man
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
How would you call in other words to scold or punish severely
Which of the following steps is not critical in the creation of Bt corn?a.Cut out a piece of DNA from a DNA molecule.b.Splice a piece of DNA into DNA from anoth
What's the other term for: explosive or changing very quickly
What's the other term for: explosive or changing very quickly
Your friend is asked to differentiate between evaporation and boiling.what questions could you ask to make him to know the difference between evaporation and bo
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
How to find the reference angle of -11pi/3 ?