briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

“ Du zittert vor Angst, mon Chéri? Ich liebe dich ”
3x + 4 = y Solve the formula for x.
Can someone help me?? I will mark the brainliest
Net primary production is: the net energy received by plants after subtracting what is turned into plant material. only the energy received by plants that is co
What was the gold of the Protestant reformation in the growth of the scientific revolution A) It weakened the power of the Catholic Church in Europe B) It foc
The South Vietnamese invaded_____ in 1971 to cut off the Minh Trail.
Why did the study of nature change during the 1500s and the 1600s?
hey can you please help me posted picture of question
A standard set of measuring cups includes all the following measurements EXCEPT ¼ cup 1/3 cup 1/8 cup 1 cup
simplify the expression 11x-(2x^2+8x).