Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

what is the relationship between knights and nobles
what is half of 5.20
Determine whether the following pairs of lines are parallel,perpendicular,or neither. y=2x+1 2x+y=7
Seven out of every 8 students surveyed owns a bike. The difference between the number of students who own a bike and those who do not is 72. How many students
A rising sense of nationalism in China was a reaction to what? a. the inability of Cixi to accept foreign ideas. b. the strong foreign influence in China. c. th
Which words in the sentence are the predicate adjectives? A snake's skin feels dry and smooth to the touch. Choose all answers that are correct. a. touch b. ski
The most common procedures today on the digestive system are the gastric bypass and the lap- band. There has been some controversy over the dangers of these pro
If Theresa's daughter is my daughters mother then who am I to Theresa?
what are integers that are not whole numbers
On April 26, 1939, Great Britain did this in response to Hitler's aggressive moves? a. Removed its army from India c. Removed its navy from the Black Sea b. Re-