makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Kumail wants to learn more about the topic of healthy options for fast food in America. Which research question is the best? Do fast food restaurants offer heal
SELECT THE OPTION THAT BEST ANALYZES THE AUTHOR'S SYNTAX: "I’ve had successes and I’ve had setbacks." * A)By utilizing juxtaposition, Clinton emphasizes the unp
-5m = -35 ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
SEWING Jeanne has 3 3/5 yards of fabric. She needs 1 4/5 yards to make a pair of pants. How many pairs of pants can she make? she make?
If p=12 and q=24, evaluate the following expression:p+q/4​
What are your thoughts on Chinese cultural revolution (minimum 200 words)
How did the Kingdom of Ghana grow wealthy and powerful from 750 to 1240? A. By hunting and gathering food B. By building the world's largest army C. By controll
Rewrite the sentence: The accident happened because someone was very careless. (CAUSED) Sheer________________________ happen.
What is the location of the point on the number line that is 3/5 of the way from A = 2 to B = 172 A. 9 B. 10 C. 12 D. 11
The Concrete Company pours 8 sections of sidewalk, each of which is 256 feet long. What is the length of the entire sidewalk that the Concrete Company pours?