hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

What is the formula equation for the reaction between sulfuric acid and dissolved sodium hydroxide if all products and reactants are in the aqueous or liquid p
which of the instruction formats would you most likely use if you had to write step-by-step instructions?
chilling is most commonly practiced by
what is the most common gas in the atmosphere
explain the similiarities and differences between independent and subordinate clauses
which allowed the united states and spain to divide the remainder of north america in 1819?
what is the most common gas in the atmosphere
Laura checked her outdoor thermometer and noticed that the temperature rose from 31 degrees in the morning to 45 degrees in the afternoon. What is the approxima
what does sovereignty mean
When are the following lines spoken? If we shadows have offended, Think but this, and all is mended, End of exam That you have but slumber'd here, While these v