Atopa1 Atopa1
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 litre of milk is 2 2/5 find the cost of 5 litres

Respuesta :

mathkitty
mathkitty mathkitty
  • 03-05-2017
2.40 times 5 is 12. The cost is twelve dollars.
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 03-05-2017
5L($2 2/5/L)  convert mixed number to improper fraction a b/c=(ac+b)/c

5L($12/5L)=$12.00
Answer Link

Otras preguntas

what is x plus 11 equals 17. the solution is x= what?
Match each mineral with its main function in the body.
Chronological order of historical events during 1200-1450 time period?
Why did I just to be good at math but now I don't understand any of it my knowledge just flew away, can someone please explain how this happens/what causes this
example of Knowledge of Subject Matter
Using the map above, what number is on the state of Wyoming?
What is physical evidence
why are antifungal medicine more toxic
Given points A(9, 3), B(–3, 6), and C(–7, –3). Which statements describe the vectors that include these points? Check all that apply. -The magnitude of Vector A
Which of the following is NOT the correct form of the present progressive A. Diciendo B. Repitiendo C. Sirviendo D. Dormiendo