Seudónimo Seudónimo
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a unit Rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in 2 bags
C. $8 for 3 boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days

Respuesta :

Kastman
Kastman Kastman
  • 01-06-2017
A, the answer is A. ----------------------just using space------------------


Answer Link
gettingoldfortniteba
gettingoldfortniteba gettingoldfortniteba
  • 02-07-2020

Answer:

15 miles per gallon  is a unit rate.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If she rolls the die 10 times, what is the chance she will get exactly a six exactly 3 times?
Write the product in its simplest form -9xy^5 • 9x^2y
Question 4 deon runs 7 miles in 50 minutes. at the same rate, how many miles would he run in 75 minutes?
If consumer income increases by $100 million in the united states and the mpc is .6, by how much will consumption increase?
How would you describe the relationship between the mass of a car and its kinetic energy? A) As the mass of a car increases, its kinetic energy increases.
____ is the deliberate and systematic extermination of a nation ethnic racial or religious group A) nationalism B( genocide C) authoritarianism D) marginalizat
Subtract ​​using the number line. −113−16 −1 5/6 −1 1/2 −1 1/6 1 1/2
please help. !!!!!!!!
In at least one hundred words, describe point of view in Gandhi's The Story of My Experiments with Truth, and how this affects the narrative.
Actually, The answer is periods of gloomy