xunknownxgamerot7h0b xunknownxgamerot7h0b
  • 01-08-2017
  • Mathematics
contestada

You brought 1.5 dozen bagels to school. A dozen bagels cost $5.98. You used a coupon that took $1.00 off of the total. How much did you pay for the bagels?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-08-2017

1 dozen cost 5.98

 so 1.5 dozen cost : 5.98 x 1.5 = 8.97

 a coupon takes $1 off the price so

8.97-1.00 = 7.97

 they cost a total of $7.97

Answer Link
lavenderlovegood
lavenderlovegood lavenderlovegood
  • 28-01-2020

Answer:

$7.97

Step-by-step explanation:

multiply to find the total cost and then subtracting the coupon amount.

Answer Link

Otras preguntas

How many classes of nutrients supply yourbody with energy
In one type of solar energy system,sunlight heats the air within solar panels,and these heat copper tubes filled with water.what type of energy is produced by
Find the equation of the plane through the point p=(2,3,4)p=(2,3,4) and parallel to the plane 5y−5x−5z=4.
In your opinion, where do the rights of creators start and where do the rights of Internet users end?
1 and 2 are complementary angles. If the m 1 = 32°, what is the m 2?
why does eastern Norway have colder and snowier winters than western Norway?
when was john f Kennedy born?
What is the measure of angle B in the triangle? Enter your answer in the box.
PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!! Which ordered pair (x, y) is a solution to the following system of equations? A. (–6, 4) B. (2/7, 18/7) C. (18/7, 2/7) D. (6, -2)
ewhen describing a community , a biologist would discuss every what?