javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

What is the greatest common factor of 17 and 51
10.4% of what number is 13
What equals 168 in multiplication
Erica used friendly numbers to find 43-19 she added 1 to 19 and subtracted 1 from 43 what is Erica's error
Which author received the Pulitzer Prize in 1998? (Points : 2)
Five more than twice a number is 17
Most European nations have a dominant culture. a. True b. False
What is the five part definition for an object to be considered a mineral
You are creating identical candy bags using 18 chocolate bars and 30 peanut butter cups. What is the greatest number of bags you can fill using all the candy? S
A pH of 2 indicates a(n) _____.