jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

A celebrity is being interviewed on television about a new weight loss program that is. named for her what is the most likely implicit purpose of this interview
only people who are a party to a lawsuit are involved in
All of the following were components of the Virginia Plan EXCEPT:
Look at this function: (−6, −13)( −4,−9)( −2,−5)( 0,−1) Mark said that the function is linear. Jason said that the function is nonlinear. Which of the fo
The winners of the trophy were my classmates, Adam and ? . He or Him
Write out three different search phrases you could use to find information about technology on the internet.
14. A hygrometer measures A. air pressure. B. wind speed. C. temperature. D. humidity.
The box plots below show attendance at a local movie theater and high school basketball games: Which of the following best describes how to measure the spread o
A cone has a radius of 3 and a height given by the expression 2a. Which expression represents the volume of the cone?
Show 3 times 1/6 on the number