joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

yooooooooooooooooooooooooooooooooo i need help pleasee
PQRS is a rhombus. If PO = 4 cm and OQ = 3 cm, then find PQ.
What numeral is in the 100th decimal place in the decimal representation of $\frac{6}{7}$?
Which of these companies is under the direct control of the Government of India? AReliance Petrochemicals BNational Thermal Power Corporation CTata Motors DIndi
A summary of selected ledger accounts appears below for Alberto's Plumbing Services for the current calendar year-end. Common Stock 12/31 8,500 1/1 6,500 12/3
For each item, choose whether the change is a physical change or a chemical change. exploding firecracker: mowing grass: breaking a window: spreading butter on
Give difference between thermoplastics and thermosetting plastic ? ​
if a^2+b^2+c^2=169. find a, given that b=2√2, 3√c=9.​
the sum of four fifths of n and two fifths of k, minus 3​
Raven earns extra money when her neighbors are on vacation. Raven is paid $12 per day when she cares for the Martin family's cat. She paid $5.50 per day when sh